Su Tasarrufu

 

Banyo ve tuvalette tüketilen su miktarı, evde tüketilen toplam suyun yüzde 70'ini oluşturmaktadır. Tuvalet rezervuarının su depolama kapasitesi 16 litredir. 4 kişilik bir aile 16 litrelik tuvalet revervuarı ile ayda tuvalette 7 ton su tüketir. Bunun yerine 7 litrelik tuvalet rezervuar ile hem tuvaleti temizlemek hem de su tüketimini 2.5-3 tona düşürmek mümkündür.

Tuvalet rezervuarı 16 litrelik ise bu durumda iki adet 1.5 litrelik plastik şişeye su doldurup rezervuara koyarak su tüketimini yüzde 20 azaltabilirsiniz.

Tuvalet rezervuarınız su sızdırabilir. Bu miktar günde 700 litre suya ulaşabilir. Sızıntı suyunu kontrol etmek için rezervuara birkaç damla boyalı su ilave ediniz. Bu rengi 5-7 dakika içinde tuvalette görürseniz sızıntı var demektir. Tamir ediniz, ettiriniz.

Banyo yerine duş alarak su tüketimini yüzde 25 azaltabilirsiniz. Duş alarak 40-60 litre su tüketirken, banyo yaparak su tüketimi 120-150 litredir.

Duş yapmak için ortalama 5-6 dakika yeterlidir. Böylece duş başına 55 litre su tasarruf edebilirsiniz.

Sıcak suyu tek açma kapama ile kontrol edebiliyorsanız, duş esnasında vücudunuzu veya saçınızı sabunlarken ya da şampuanlarken suyu açık tutmayınız.

Klasik duş başlıkları dakikada ortalama 15-20 litre su akıtırken, düşük akımlı aeratörlü duş başlıkları ile dakikada 9-10 litre su tüketmek mümkündür. Böylece 5 -6 dakikalık duş esnasında 90-120 litre sıcak su yerine 45-60 litre sıcak su ile aynı işlemi yapmak mümkündür.

Böylece 4 kişilik bir aile günde 3 defa duş yapsa yılda 55 ton su tasarruf edebilir.

Düşük akımlı aerotörlü duş başlıkları kullanarak su tüketimini dakikada 10 litreden daha aşağı düşürebilirsiniz. Böylece normal duş başlığına göre yüzde 30-40 su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Duş yerine banyo yapmak istiyorsanız, küvete koyacağınız su seviyesini 2,5-5 cm azaltarak banyo yapabilirsiniz. Küvette banyo yapacaksanız önce dreni kapatınız, sonra musluğu açıp küvete su doldurunuz.

Sık aralıklarla açılıp kapatılan musluklar için, klasik musluklar yerine kolay açılıp kapatılan musluklar kullanarak su tüketimini yüzde 25 azaltabilirsiniz.

Diş fırçalama ortalama 3 dakika süre alır. Eğer musluk açık bırakılırsa, her fırçalama esnasında ortalama 15 litre suyu ziyan etmiş olursunuz. Günde iki defa diş fırçalanırsa yılda 10 bin 950 litre su tüketirsiniz. Eğer fırçalanmış dişinizi bir bardak su ile çalkalarsan0ız yılda 9 bin 100 litre su tüketimini önlersiniz.

Dişlerinizi fırçalarken, tıraş olurken ve yüzünüzü sabunlarken musluğu kapalı tutarak günde 15-35 litre su tasarruf edebilirsiniz.

Banyodaki muslukta düşük akımlı aerotörlü başlık kullanarak suyu yüzde 25-35 daha verimli kullanabilirsiniz ve o oranda da sıcak su kullanımını azaltabilirsiniz. Aerotörlerinizi periyodik olarak temizleyiniz, çünkü filtre üzerinde partikül birikebilir.

MUTFAKLARDA SU TÜKETİMİ

Mutfakta tüketilen su miktarı, evde tüketilen toplam suyun yüzde 10'unu oluşturmaktadır. Musluğunuz dakikada bir damla su sızdırıyorsa, yılda 12 bin 500 litre boşa akmış demektir. Kirli kaplarınızı elle veya bulaşık makinesinde yıkamadan önce su dolu leğende ıslatınız ve kirleri gevşetiniz. Kirli kapları akar musluk suyu ile yıkamayınız. Leğen içindeki su ve deterjan yardımı ile bulaşıkların kirlerini çıkardıktan sonra musluğu yavaşça açarak çalkalama ve durulama yapınız. Normal musluklarda dakikada 8-27 litre su tüketilirken, düşük akımlı aeratörlü musluk kullanarak su tüketimi yarı yarıya düşürülebilir. Bu musluklara takılan aparatlar pahalı değildir.

Muslukların su damlatmasını önleyiniz. Dakikada 50-100 damla su akıtan bir musluktan ayda 750-bin 500 litre suyun ziyan edildiğini unutmayınız.

Sebze ve meyveleri akar musluk suyu ile yıkamayınız. Leğenin yarısına kadar su koyunuz. Sebze ve meyveleri suya koyduktan sonra musluğu yavaşça açınız ve hızlıca yıkamayı yapınız.

Kirli kapları elinizle yıkarken önce kaba kiri fırça ile çıkartınız. Leğene ılık/soğuk suyu ve deterjanı koyup köpürttünüz ve musluğu yavaşça açıp kapları hızlıca yıkayınız. Sonra aynı leğene temiz ılık/soğuk su koyarak temizlenmiş kaplarınızı çalkalayınız.

Direkt akan musluk suyu ile kaplarınızı durulamayınız. Böylece günce 30-60 litre su tasarruf edilmiş olur. İçme suyu olarak, akan musluk suyu yerine sürahi veya buzdolabına konmuş suyu kullanınız.

Çoğu yiyecekleri pişirmek için az su kullanınız. Yiyecekleri pişirdiğimiz kabın kapağı kapalı olmalıdır. Aksi durumda çoğu vitaminlerin ve minerallerin kaçmasına neden olur, ekstra pişirme için yakıt sarfiyatı meydana gelir.

Buzluktaki yiyeceklerin ve diğer donmuş gıdaların buzunu eritmek için su kullanmayınız. Bu tür gıdaların buzlarını, buzdolabının alt gözünde bir gece bekleterek çözebilirsiniz.

Evlerde suyun yüzde 35'i banyoda, yüzde 30'u tuvalette, yüzde 20'si çamaşır ve bulaşık yıkamada, yüzde10'u yemek pişirme ve içme suyu, yüzde 5'i ise temizlik amacı ile kullanılmaktadır.

Musluklardan sıcak su sızıntısı, fazla su kullanımı ve enerji israfı demektir."

 
Damacana Suyu Kullanıyor musunuz?
 
Dünya Su Günü

Doğal kaynak suyunun içimi ve tadı daha iyidir. RO cihazından elde edilen suyun (ki bu cihazla çok kirli sulardan bile içme suyu elde etmek mümkün) sağlık açısında bir sakıncası olmayıp yalnızca tad ve kokusu kötü gelebilir. Doğal kaynak suyu var olduğu sürece tercih edilebilir. Ancak belirttiğimiz gibi, RO cihazından geçen suların da kaynak suyunun olmadığı yerlerde içilmesinde bir sakınca yoktur. Sağlık Bakanlığının belirlediği değerlere göre sularda bulunması gereken mineraller ve sınır değerleri aşağıdaki tabloda bulunuyor. Bu tabloya göre nitritin kaynak sularında hiç bulunmaması gerekiyor. “Nitrat” için değer biraz daha yüksek; kaynak sularında 25 mg/L oranında. Bu maddeler yüksek dozlarda zehir etkisi gösterdiğinden vücudumuzda ilk olarak mide ve bağırsak problemlerine neden olur. Çok yüksek dozlarda kanserojen etki de yapabilir.

Su Hakkında

Suyun adeta sihirli bir içecek olduğunu herkes biliyor. Sağlıklı ve güzel olmanın, ciltteki ve vücuttaki nemin korunmasının temel koşulu bol su içmektir.

Haberler

Hayatın vazgeçilmez kaynağı olan  “su”yun temini ve kullanımı hakkında uluslararası fikir paylaşımı ve çözüm önerilerinin tartışılacağı Dünya Su Forumu’nun beşincisi İstanbul’da gerçekleşecek.

PHP Warning: Creating default object from empty value in C:\Inetpub\vhosts\akdamla.com.tr\httpdocs\modules\mod_aqsg_newsflash\tmpl\vertical.php on line 33